Hány éves kortól érdemes elkezdened félrerakni a nyugdíjas éveidre?
A nyugdíjas évek pénzügyi biztonsága olyan téma, ami már fiatal korban elkezdi foglalkoztatni az embereket. Sokan azonban csak később kezdenek el komolyan gondolkodni azon, hogy miként biztosíthatnák maguknak a stabil jövőt. A válasz egyszerű: minél előbb kezdesz félretenni, annál jobb. Erre való a nyugdíj-előtakarékosság.
Miért fontos korán kezdeni?
A korai kezdés lehetővé teszi, hogy minél nagyobb tőkét gyűjts össze. Mivel a legtöbb öngondoskodási formát maga az állam is támogatja, így a pénzed az adójóváírás után további összegekkel gyarapszik, amit öreg korodban felhasználhatsz.
Már a 20-as éveid elején elkezdve a rendszeres megtakarítást, sokkal kisebb összegek félretétele is jelentős tőkét eredményezhet a nyugdíjas éveidre. Amennyiben viszont csak később kapsz észbe, akkor mind nagyobb összegekkel kell terheld a fizetésedet, amennyiben valóban kézzelfogható összeget akarsz felhalmozni.
A három legnépszerűbb nyugdíj-előtakarékossági forma
Önkéntes Nyugdíjpénztárak: Ezek a pénztárak különböző befektetési alapokba helyezik el a befizetéseidet, céljuk a hosszú távú hozam maximalizálása. Az állami támogatások és adókedvezmények tovább növelhetik a megtakarításaid értékét. Nem igényelnek komolyabb befektetési szakértelmet és különféle portfóliók közül választhatsz annak függvényében, hogy mekkora a kockázati tűrésed. Ebbe a pénztárba pedig még a munkáltató is befizethet helyetted.
Nyugdíjbiztosítások: A nyugdíjbiztosítások a másik népszerű eszköze a nyugdíj-előtakarékosságnak. Ezek a termékek nemcsak befektetést kínálnak, hanem élet- és esetleg balesetbiztosítást is nyújtanak, ami extra biztonságot jelenthet. A befektetési egységekhez kötött és garantált hozamú nyugdíjbiztosítások lehetőséget adnak a befektetési portfólió személyre szabására.
Nyugdíj Előtakarékossági Számla (NYESZ): A NYESZ egyik legfőbb előnye, hogy adókedvezményeket kínál a befizetések után, valamint lehetővé teszi, hogy a számlán gyűjtött hozamok adómentesen realizálhatóak legyenek, amennyiben a számlát legalább 5 évre nyitottad meg és a számlatulajdonos betöltötte a nyugdíjkorhatárt. A NYESZ keretében történő megtakarításokat számos befektetési eszközben lehet elhelyezni, beleértve a részvényeket, kötvényeket, befektetési alapokat, amelyek lehetővé teszik, hogy saját pénzügyi céljaidnak és kockázattűrő képességednek megfelelően diverzifikáld a portfóliókat.
A NYESZ használatával kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy vannak bizonyos feltételek és korlátozások, például a befizetések éves összegére vonatkozóan, valamint az, hogy a számlán gyűjtött pénzt csak nyugdíjas korban vagy meghatározott nyugdíjcélú kiadásokra lehet felhasználni. Ezért, mielőtt NYESZ számlát nyitnál, érdemes alaposan tájékozódnod a részletekről és a feltételekről.
Mire figyelj az előtakarékossági opciókkal kapcsolatban?
A korai kezdés nemcsak több időt jelent a tőkéd növekedésére, hanem lehetőséget ad arra is, hogy kisebb kockázatot vállalva építsd fel nyugdíjas éveidre szánt tőkédet. Az egyik legrosszabb eset, amikor fizetsz egy bizonyos megtakarítási formát, majd évek múltán megszünteted. Éppen ezért, nagyon alapos megfontolás után válassz és esetleg dönts olyan konstrukció mellett, amit a jövőben módosíthatsz. Ehhez kérd a szakemberek segítségét. A Grantis munkatársai örömmel válaszolnak a kérdéseidre.
Az idő mindig gyorsan eltelik. Az évek csak úgy repülnek és hirtelen ott találod magad a nyugdíj kapujában, amikor már csak arra számíthatsz, amit addig letettél az asztalra. A lényeg, hogy találd meg a számodra legmegfelelőbb alternatívát és kezdj el mihamarabb gondoskodni magadról! A korai és tudatos tervezés jelenti a kulcsot a nyugodt jövőhöz.